برنامه نویسی دسکتاپ
1 دیدگاه

تعریف برنامه نویسی دسکتاپ

به کسانی که نرم افزار هایی تحت سیستم عامل های مک، لینوکس و ویندوز تولید میکنند برنامه نویس دسکتاپ میگویند و به روند طراحی و ساخت این برنامه ها، برنامه نویسی دسکتاپ میگویند. نرم افزار هایی مثل آفیس فتوشاپ و … که در کامپیوتر های شخصی اجرا میشوند از این دست نرم افزار ها هستند.

چندین فریمورک ها و زبان برنامه نویسی  برای برنامه نویسی دسکتاپ وجود دارد. آنها را میتوان بر اساس پلتفرمی که پشتیلانی میکنند، فناروی های کراس پلتفرم و یا زبان های برنامه نویسی و فریمورک ها دسته بندی کرد.

در اینجا دو مفهوم وجود دارد که شما به عنوان علاقه مند به برنامه نویسی باید آنها را بدانید.

برنامه نویسی دسکتاپ

اپلیکشین های بومی یا Native

اپلیکیشنی Native میباشد که با زبان برنامه نویسی خود سیستم عامل طراحی شده است. مثلا شما باید برای برنامه نویسی یک اپلیکیشن برای سیستم عامل اندروید از زبان جاوا استفاده کنید و یا برای IOS از Objective-C استفاده کنید. خب مسلما برنامه نویسی بومی یا Native  مزیت ها و معایبی هم دارد.

مزیت های این نوع برنامه نویسی این است که:

برنامه شما کارایی و پرفورمنس بالایی دارد

به همه امکانات سیستم عامل دسترسی دارد

از سرعت بالایی برخوردار است

از API های کختلف پشتیبانی میکند

استفاده از برنامه به صورت آفلاین

برنامه شما به خوبی با افکت های انیمشینی سازگار است.

قسمت های مختلف برنامه بدون اشکال و روان کار میکند.

از قابلیت multi touch  پشتیبانی میکند

و اما معایب برنامه نویسی Native :

به دلیل اینکه کراس پلتفرم نیستند باید برای هر سیستم عامل جدا کد نویسی کنید که زمان بر خواهد بود.(عدم سازگاری با پلتفرم های دیگر)

به دلیل زمان بر بودن هزینه ها هم بیشتر خواهد بود

برنامه نویس باید به زبان های برنامه نویسی سیستم عامل های مختلف مسلط باشد

اپلیکشین های کراس پلتفرم

دقیقا برعکس برنامه نویسی Native شما در برنامه نویسی اپلیکشن های کراس پلتفرم با یک بار کد نویسی برنامه خود را میسازید و در سیستم عامل های مختلف اجرا میکنید. برنامه های که میتوان مثال زد مرورگر گوگل کروم است که هم در سیستم های مختلف مثل اندروید و ویندوز قابل اجراست.

مزایای برنامه نویسی کراس پلتفرم:

امکان اجرا در چند سیستم عامل

برنامه نویسی سریع برنامه های کراس پلتفرم (صرفه جویی در وقت)

امکان به اشتراک گذار گذاشتن کد در تمامی پلتفرم ها

هزینه کمتری به شما تحمیل میشه

فروش چند برابری اپلیکیشن در مارکت های پلتفرم های مختلف

معایب برنامه نویسی کراس پلتفرم:

برنامه شما سرعت کمتری نسبت به حالت native  دارد

به سخت افزار دسترسی ندارد (نمیتواند از همه قابلیت های دستگاه استفاده کند)

کارایی کمتری دارد

معمولا ارائه آپدیت برای برنامه های کراس پتلفرم دیر به دیر انجام میشود

برنامه نویسی دسکتاپ

ابزار های توسعه برنامه های ویندوزی :

اگر به دنبال توسعه یک برنامه برای سیستم عامل ویندوز هستید رایج ترین تکنولوژی (فریمورک) برای این موضوع WPF .NET است. همچنین سیشارپ محبوب ترین زبان برنامه نویسی برای این تکنولوژی یا فریمورک میباشد.

تکنولوژی دیگیر به نام   UWP یا Universal windows Platform که نسبت به تکنولوژی قبلی جدید تر است، وجود دارد که برای توسعه برنامه هایی که تحت سیستم عامل های ویندوز 10 ، ویندوز موبایل، Xbpx One و HoloLens اجرا میشوند استفاده میشود، بدون این که نیازی به کد نویسی مجدد برای هر سیستم عامل باشد.

ابزارهای توسعه برنامه های سیستم عامل مک:

سوییفت، Objective_C و Cocoa محبوب ترین زبان های برنامه نویس و فریمورک برای توسعه برنامه های مختلف تحت سیستم عامل مک هستند.

ابزارهای توسعه برنامه های سیستم عامل لینوکس/یونیکس:

محبوب ترین زبان برنویسی مورد برای توسعه برنامه های لینوکسی سی پلاس پلاس میباشد. سی پلاس پلاس یک زبان قدرتمند است و جزو زبان های سطح بالا محسوب میشود.

ابزار های توسعه برنامه های کراس پلتفرم:

زبان برنامه نویسی و فریمورک رایج برای برنامه های کراس پلتفرمی سی پلاس پلاس و QT Framework است. البته فریمورک های دیگری هم وجود دارد مثل electron که نسبت به بقیه جدید تر است و به برنامه نویس این امکان را میدهد که از جاوا اسکریپت و ری اکت (React) برای ساخت برنامه های دسکتاپ استفاده کند.

جاوا هم یکی از زبان های برنامه نویسی است که بیشتر سیستم عامل ها را پشتیبانی میکند البته درساخت برنامه های دسکتاپ از محبوبیت کمی برخوردار است.

ابزار مورد استفاده دیگر در این بخش Unity .NET میباشد که برای ساخت بازی مورد استفاده میگیرد. و اما محبوب ترین زبان برنامه نویسی حال حاضر جهان (در زمان نگارش این مقاله) یعنی پایتون هم جزو ابزار های توسعه برنامه های کراس پلتفرمی میباشد. پایتون بیشتر برای برنامه هایی استفاده میشود که ازلحاظ رابط کاربری پیچیده نباشند.

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست