برنامه نویس بک اند
بدون دیدگاه

حوزه برنامه نویسی وب مخصوصا برنامه نویسی بک اند، در سالهای اخیر به کانون توجه تبدیل شده است. با جلب توجه بیشتر افراد و رسانه ها، سازمان ها و شرکت ها دریافته اند که برای استخدام افراد بیشتر ، باید حضوری پررنگ و آنلاین داشته باشند. در نتیجه ، آنها افراد مستعدی را جستجو می کنند که می توانند از آخرین فن آوری ها برای طراحی و توسعه بهترین برنامه های وب استفاده کنند.

وقتی این یک حوزه پردرآمدی باشد ، مطمئناً پول خوبی در آن وجود خواهد داشت. و واقعاً وجود دارد! به همین دلیل طبیعی است که نسل جوان به عنوان یک حرفه، برنامه نویسی وب را انتخاب میکند. با این حال ، میل به دنبال کردن یک مسیر شغلی و در واقع دنبال کردن واقعی آن دو چیز متفاوت است. دنبال کردن واقعی یک شغل به آمادگی، آموزش و تمرین نیاز دارد.

اگر یک توسعه دهنده وب مشتاق هستید ، اولین چیزی که باید بدانید این است که سه دسته توسعه دهنده یا برنامه نویس وب وجود دارد: frontend ، backend و full-stack. بسته به اینکه به کدام دسته از توسعه دهندگان وب می خواهید تبدیل شوید ، مراحل دنبال شده متفاوت خواهد بود. ما در این پست،  7 مرحله برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بک اند (Back end) را برای شما تشریح کرده ایم تا بتوانید در کمترین زمان و بدون آزمون خطا به هدفتان برسید.

برنامه نویس بک اند کیست و چه کاری انجام میدهد؟

یک وبسایت را در نظر بگیرید. به قسمتی از وبسایت که کاربر مشاهده میکند فرانت اند میگویند و به قسمتی که کاربر مشاهده نمیکند بک اند. برنامه نویس بک اند با ظاهر وبسایت کاری ندارد و در پشت صحنه با هسته اصلی سایت و یا منطق سایت کار میکند. مثلا وقتی وبسایتی به دیتابیس متصل میشود، این اتفاق در پشت صحنه اتفاق می افتد و کاربر آنرا مشاهده نمیکند. کد های نوشته شده توسط برنامه نویس های بک اند در سمت سرور قرار دارد و در مرورگر کاربر اجرا نمیشود و کاربر هم به آنها دسترسی ندارد.

6 مرحله برای تبدیل شدن به برنامه نویس بک اند

1. یادگیری ساختار داده ها و الگوریتم ها

بعضی از برنامه نویس ها از این مرحله عبور میکنند و سریع به سمت یادگیری فریمورک ها میروند. اما یک برنامه نویس حرفه ای همیشه اصولی جلو میرود. بنانبراین بهتر است که با مباحث مربوط به ساختار داده ها و الگوریتم ها را یاد بگیرید. همچنین در این مرحله باید لیست ها، شرط ها، حلقه ها، الگوریتم های مرتب سازی و سایر مفاهیم اصلی برنامه نویسی را یاد بگیرید.

2. یادگیری یک زبان برنامه نویسی و انتخاب یک فریمورک

برنامه نویس وب شدن به تلاش، وقت گذاشتن و صبر نیاز دارد. نمیتوانید یک شبه همه زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرید. بنابراین در مورد زبانی که میخواهید یاد بگیرید یه برنامه زمانی خیلی خوب تنظیم کنید. در واقع منظور ما این است که هدف گذاری کنید و هر روز زمانی را برای یادگیری اختصاص دهید. زبان های برنامه نویسی پایتون، php، جاوا اسکریپت و روبی مورد توجه بسیاری از برنامه نویس ها هستند.

میتوانید چندین زبان برنامه نویسی را هم رمان یاد بگیرید اما تجربه ثابت کرده است که کسی که رو یک زبان تمرکز میکند و آنرا یاد میگیرد، به سرعت میتواند زبان های دیگر را هم بیاموزد. سعی کنید در این مرحله، با منطق آن زبان و کلا برنامه نویسی، نحوه بهینه نوشتن کدها و … را بیاموزید و بعد به مبحث فریمورک ها وارد شوید.

3. یادگیری فریموورک ها

بسته به زبانی که انتخاب میکنید، میتوانید حداقل یک فریمورک را برای یادگیری انتخاب کنید. بیشتر فریمورک ها از اصلMVC پیروی میکنند. فریمورک ها سرعت کار شما را بیشتر میکنند. میتوانید کل کد های برنامه را در یک زبان به کار ببرید اما این کار به تلاش بیشتر، زمان بیشتر و کد نویسی گسترده نیاز دارد که فریمورک ها این مشکلات را حل میکنند.

با استفاده از فریمورک ها میتوانید الگو ها و کدهایی بنویسید که بعدا هم قابل استفاده هستند. این کار باعث کاهش خطوط کد های شما و جم برنامه یا سایت تان میشود و سرعت اجرای برنامه ها هم بالا میرود. شما به عنوان برنامه نویس با فریمورک ها کارآمد تر میشوید. بنابراین یادگیری یک فریمورک یاده بسیار خوبی است.

4. یادگیری اصول دیتابیس ها (پایگاه داده ها)

شما به عنوان یک برنامه نویس بک اند حرفه ای، منطقی است که باید مهارت کار با پایگاه داده ها را به رزومه خود اضافه کنید. پایگاه داده های زیادی وجود دارند که میتوانید بر اساس نیاز خود از آنها استفاده کنید. دو مورد از معروف ترین پایگاه داده ها SQL و MYSQL هستند.

5. آموزش عملی و پروژه های کوچک

برای درک چیزهایی که تا به اینجا یادگرفتید باید تمرینات عملی را جایگرین خواندن و تمرینات تئوری بکنید. باید به صورت مرتب و مستمر و بدون ایجاد فاصلاه زمانی بین تمرینات، به جلو برید. برای تمرینات عملی میتوانید از پروژه ها یا تکالیف کوچک استفاده کنید. در واقع وقت آن است که پروژه های کوچکی مثل لیست ساده های انجام کار ها، وبلاگ ساده ، گالری عکس و … را برای خود تعریف کنید و آنرا به پایان برسانید. برنامه نویسی که توانایی انجام پروژه های کوچک را نداشته باشد، نمیتواند به مراحل بالاتر برود.

6. نوآوری و خلاقیت

با استفاده از قوه تخیل و در نظر گرفتن نیاز جامعه تان سعی کنید ایده ای تازه برای پروژه های خود پیدا کنید. شما میتوانید همچنان که در حال یادیگیری هستید، این پروژه را تکمیل کنید و آنرا به یک پروژه حرفه ای تبدیل کنید. در این زمان پروزه شما تبدیل به یک استارتاپ میشود و  پیدا کردن یک اسپانسر و هچنین اضافه کردن افراد خلاق و کاربلد به تیم تان میتوانید به عنوان یک شرکت نو پا درآمدزایی کنید.

خوشحال می شویم نظرات خود را  با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست